• Hesabım

Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

İhtiyaç sahibi insanlar nasıl belirleniyor ? 

Çalışma yaptığımız ülke ve bölgelerde, yıl içerisinde farklı alanlardaki projelerimiz devam etmektedir. Çalışmalar sırasında ülke içinde temsilciliklerimiz ve yurtdışında olan partner kuruluşlarımızın katkılarıyla bölgelerdeki en ihtiyaçlı kesimler belirlenmekte ve faaliyetler daha çok buralardaki sıkıntıların giderilmesi üzerine yoğunlaştırılmaktadır. İlk sırada dezavantajlı gruplar arasında olan muhacir kampları, savaş ve doğal afet mağdurları, yetim yurtları, yetim aileleri, yaşlılar, kimsesizler, dullar, toplumun yoksulluk çeken kesimleri gelmektedir. Kurban organizasyonu öncesinde her kurban kesim bölgesi için detaylı olarak raporlar hazırlanmaktadır.

Yardım yaparken önceliğiniz nedir? Yardım yapılacak kişide nelere dikkat ediyorsunuz?

Yardımlarımızı https://www.iyilikdernegi.org.tr/tr/yardim-basvuru-formu üzerinden almaktayız. Alınan talepler incelenerek temsilciliklerimize gönderilmektedir. Temsilciliklerimiz ev ziyaretleri yaparak sosyal inceleme istişare kurulunun onayından geçen ailelere yardım yapılmaktadır.

İyilik Derneğine nasıl bağış yapabilirim?

1-Online (https://www.iyilikdernegi.org.tr/tr/bagis)

2-Banka EFT/Havale – Kurumsal Bağış Ekranları

3-Temsilcilikler İle Makbuz Karşılığı

Yardım süreci ve sonrasında denetleme yapılıyor mu?

Yardım yapıldıktan sonra temsilciliklerimiz tarafından yardım ulaştırılan ailelere belirli periyotlarla tekrar ziyaretler yapılıyor, durumları inceleniyor. Böylelikle oluşabilecek suistimallerin önüne geçiliyor.

Kimlere yardım yapılıyor?

Yardıma ihtiyacı olan ve https://www.iyilikdernegi.org.tr/tr/yardim-basvuru-formu üzerinden başvuru yapıp başvurusu inceleme istişare kurulu tarafından onaylanan ihtiyaç sahibi ailelere yardım yapılır.

Nasıl yardım başvurusu yapabilirim?

İnternet tarayıcı üzerinden arama butonuna İyilik Derneği yazılarak web sitemize giriş sağlayıp Formlar kısmından Yardım Başvuru Formu’nu (https://www.iyilikdernegi.org.tr/tr/yardim-basvuru-formu) doldurarak başvuruda bulunabilir.

Nakdi yardımlarda bulunuyor musunuz?

Nakdi yardımlarımız banka yoluyla veya elden yapılmaktadır.

Hangi çocukları yetim kapsamında değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de ve dünyada, doğal afet, işgal , kronik yoksulluk, savaş, hastalık, kaza gibi sebeplerle babasını veya anne-babasını kaybetmiş olan, bir yakını yanında kalan  veya yetimhanede barınmak durumunda kalan çocuktur.

Yetim çocuklarla görüşme imkanımız var mı?

Yurtiçinde bulunan yetimler ile  temsilciliklerimiz aracılığıyla yüzyüze,  yurtdışındaki yetimler ile de mektuplaşarak görüşme imkanınız bulunmaktadır.

Yetimlerin ihtiyaçları ne şekilde karşılanıyor?

Hamîliğini yaptığınız yetiminiz için aylık 300TL  bağışlayarak ve yetim destekleme katkısıyla  eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma ihtiyaçları karşılanıyor.

Bir yetime nasıl hamî olabilirim?

https://www.iyilikdernegi.org.tr/tr/yetim-hamilik-basvuru üzerinden bilgilerinizi doldurabilir daha sonrasında ilk ödemenizi gerçekleştirip Alo İyilik Hattı 0850 777 33 44 ü arayarak bilgilendirerek ya da https://www.iyilikdernegi.org.tr/tr/kurumsal/hesap-numaralari hesaplarımızdan her ay düzenli ayın 1-25’i arasında ödeme yaparak ilk ödeme sonrasında dekontu Alo İyilik Hattı 0850 777 33 44 personelimiz ile paylaşarak başlatabilirsiniz. Dilerseniz de online olarak  kredi kartıyla talimatınızı oluşturarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yetim için aylık ne kadar ödeme yapmam gerekiyor?

Hamîlik yapılacak bir yetimin harçlığı aylık 300 TL’dir. Birden fazla yetime de hamîlik yapabilir, istediğiniz tutarda destek olabilirsiniz.

Yetim hamîsi olduktan sonraki süreç nedir?

Hamîlik, yetim hamîliğinin ilk aidatının yatırılması ile birlikte başlar. Hamî olunduktan sonra yardım ulaştırdığımız yetimle ilgili bilgi formu ilk bağıştan en geç 10 gün içinde hamîye ulaştırılır. İlerleme raporları ise bir yıl sonra bağışçının bilgisine sunulmaktadır.

Aylık ödenen miktar ile bir çocuğun hangi ihtiyaçları karşılanıyor?

Hamîliğini yaptığınız yetiminize aylık bağışladığınız miktar ile eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsunuz. Yetim Destekleme ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Yetim çalışmalarına dilediğimiz miktarda katkıda bulunabiliyor muyuz?

Evet. Yetim harçlığı aylık olarak belirlenmektedir. Birden fazla yetimi de sahiplenebilir, istediğiniz tutarda destek olabilirsiniz. Yetim bağışında bulunmak için tıklayınız.

Su kuyusu açtırmak için ne yapmalıyım? 1 su kuyusu bedeli ne kadardır?

İlk olarak; 1-Online (https://www.iyilikdernegi.org.tr/tr/bagis)

2-Banka EFT/Havale – Kurumsal Bağış Ekranları

3-Temsilcilikler İle Makbuz Karşılığı bu üç yolla bağış yapabilirsiniz. Bir su kuyusu bedeli ülkelere göre farklılık göstermektedir.

Su Kuyusu bağışında bulunmak için tıklayın.

Su kuyularını nasıl isimlendiriyorsunuz?

Tam bir su kuyusu bedeli bağışlayan bağışçılarımız kuyu adı olarak istedikleri isimleri verebilmektedir. Hisse bağışlayan bağışçılarımız İyilik Derneği adı altında açılan su kuyularında kullanılmaktadır ve yan tabelada isimleri yer almaktadır. Açıldıktan sonra sertifika ve görsel gönderimi yapılmaktadır.

Bir hisse su kuyusu bedeli yatırınca tabelaya isim yazdırabiliyor muyuz?

Evet. 1000 TL ve üzeri bağışlayan bağışçılarımızın tabelada isimleri yer almaktadır.

Su kuyusu açtıracak durumum yok ama serbest tutarda katkıda bulunabilir miyim?

Evet bulunabilirsiniz.

Bağışımı muhtaçlara nasıl ulaştırabilirim?

1-Online (https://www.iyilikdernegi.org.tr/tr/bagis/genel)

2-Banka EFT/Havale – Kurumsal Bağış Ekranları

3-Temsilcilikler İle Makbuz Karşılığı yollarıyla bağış yaptığınızda İyilik Derneği olarak yurtiçi ve yurtdışında temsilciliklerimiz ve partnerlerimiz aracılığıyla tespit edilen ihtiyaç sahibi kişilere yardım yapılmaktadır.

Ayni bağış kabul ediyor musunuz?

Evet. Temsilciliklerimizden veya Alo İyilik Hattı 0850 777 33 44’nı arayarak bizlere sıfır eşya bağışlarında bulunarak aradığınızda ekiplerimiz tarafından aldırabilirsiniz veya Genel Merkezimize ulaştırabilirsiniz.

İyilik Derneği nin yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği insani yardım çalışmalarına ayni bağışlarınızla destek olabilirsiniz.
 
Ayni Bağış olarak barınma, beslenme, giyim, kırtasiye malzemesi, hijyen ürünleri, elektronik cihaz, mobilya vb. mal ve eşyaları kabul etmektedir.

Ayni olarak bağış yapılacak malzemelerde ikinci el ürün kabul edilmemektedir.

İyilik Derneği yasal mevzuata uygun kapsamdaki gıda, giyim,temizlik ve yakacak malzeme bağışlarınızı Gıda Bankacılığı kapsamında doğrudan bağışçıdan alarak veya tedarik ederek uygun şartlarda depolamakta ve ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaktadır.

Bankalar veya online bağış yoluyla yaptığım bağışın ulaşıp ulaşmadığını nasıl öğrenebilirim?

Bağışlarınız alındığında sistemimize kayıt yapıldıktan sonra dekont açıklamasına yazdığınız iletişim bilgilerine SMS/ Mail aracılığıyla bilgilendirme yapılmaktadır. SMS almadığınızda Çağrı Merkezi üzerinden ulaşım sağlayabilsiniz.

Derneğinizde gönüllü olarak çalışmak istiyorum, size nasıl yardımcı olabilirim?

https://www.iyilikdernegi.org.tr/tr/gonullu-basvuru-formu doldurarak bizimle gönüllü çalışabilirsiniz.

Hangi bankalardan bağış yapabiliriz ve bunlara nereden ulaşım sağlarız?

Kuveyt Türk, Ziraat Bankası, VakıfBank, Türkiye Finans Katılım, Albaraka, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım hesap numaralarımıza https://www.iyilikdernegi.org.tr/tr/hesap-numaralari üzerinden ulaşabilirsiniz.

İyilik Derneğine yaptığım bağışları nasıl görebilirim, bunun için kimden destek alabilirim?

https://www.iyilikdernegi.org.tr/tr/giris-yap linki üzerinden bilgilerinizi girerek görüntüleyebilirsiniz.  Alo İyilik Hattı 0850 777 33 44 üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sağlık yardımı yapıyor musunuz?

Maalesef böyle bir yardımımız bulunmamaktadır.

Eşya yardımı yapıyor musunuz?

Eşya yardımlarımız temsilciliğimiz bulunan bölgelerde yapılmaktadır.

Kırtasiye ya da eğitim yardımı yapıyor musunuz?

Eğitim- öğretim dönem başlangıçlarında yapılmaktadır.

Sıcak yemek yardımı yapıyor musunuz nerede ve kimlere yapılıyor?

Sıcak yemek yardımlarımız Afrika’da ve Arakan'da yetim çocuklara yapılmaktadır. Genellikle yetimhanedeki çocuklara verilmektedir.

Öğrenci Bursu desteği veriyor musunuz? Hangi öğrenciler bundan faydalanıyor?

Eğitim öğretim dönemleri içerisinde belirlenen tarihlerde ihtiyaç sahibi öğrencilere değerlendirmeler sonrası kırtasiye yardımı şeklinde verilmektedir. 

Kurban bağışı en son hangi güne kadar yapılabiliyor?

Kurban bayramı 1. Gün sonu saat 23:59 a kadar bağış alınmaktadır.

Vacip kurban için para yatırdım fakat telefon numaramı yazmayı unuttum. Ne yapabilirim?

Alo İyilik Hattı 0850 777 33 44 personelimiz ile paylaşmanız doğrultusunda sisteme kaydı yapılmış olacaktır.

Vacip kurbanlar büyükbaş mı küçükbaş mı kesilmektedir?

Afrika ve Arakan'da büyükbaş, Türkiye, Suriye ve Afganistan'da küçükbaş şeklinde kesilmektedir.

Kurban bağışı yaparken iki isim yazdırabilir miyim?

Kurban bireysel bir ibadettir. Adak, Şükür, Sadaka ya da Vacip kurbanlarınız için bu sebeple bir hisseye tek bir isim yazdırabilirsiniz. İki isim adına kurban vekalet etmek isteyen bağışçılarımızın iki hisse kurban bağışında bulunmaları gerekir. 

Vefat eden sevdiklerim için, onlar adına kurban kestirebilir miyim?

Vefat etmiş birisi adına veya sevabını onlara bağışlamak üzere kurban kesilebilir. Kurban borcu olup da hayatta iken vasiyet eden kişinin bıraktığı miras yeterli ise, mirasçıları tarafından vasiyetinin yerine getirilmesi gerekir. Vefat edenin kurban vasiyeti yoksa, mirasçılarının vacip kurban kesmeleri gerekmez. 
Ancak bir kimse, sevabını vefat etmiş anne veya babasına yahut diğer yakınlarına bağışlamak üzere, çeşitli hayır kurumlarına, fakir ve muhtaç kişilere bağışta bulunabileceği gibi, kurban da kestirebilir. Vefat eden kişinin kurban kesilmesine dair vasiyeti yoksa, kurban etinden fakirlere yedirebileceği gibi, kendisi ve zenginler de yiyebilir. 
Ancak vefat eden kişinin vasiyeti varsa, kurban etinin tamamı fakirlere verilmeli veya dağıtılması gerekir (Bilmen, İlmihal, s. 395).

Kişiler bir araya gelerek Hz. Peygamber adına kurban kesebilirler mi?

Dinimizde böyle bir uygulama yoktur. Bunun, vacip bir ibadet gibi görülmesi caiz değildir. Ancak Hz. Ali'nin vefat edene kadar Peygamber Efendimiz adına her kurban bayramında kurban kestiği kesin bir bilgidir. 

Yurtdışından İyilik Derneği'ne nasıl bağış yapabilirim?

Yurt dışından göndereceğiniz bağışları USD veya EURO hesaplarımıza, SWIFT koduyla gönderebilirsiniz.

 

 

Süt Keçisi zekat kapsamına girer mi?

Temlik, bir şey üzerindeki mülkiyet hakkını başka birisine devretmektir.
Yapılan Süt Keçisi bağışları da bu kapsama girip temlik şartına uyduğu için, zekatın şartlarına uymaktadır.

İyilik Derneği web sitesini kullanarak çerez politikasını ve KVKK metnini kabul etmiş sayılırsınız.